
ACTIVE HANDS ANGLED AID -tarttumaotekäsine
-
Tukee heikkoa tarttumaotetta
-
Tarttumaote luonnollisessa 45 asteen kulmassa
-
Valittavana kaksi erilaista kiinnitysnauhaa -nauha ostettava erikseen
-
Kiinnitysnauhan päässä muovirengas, joka helpottaa avausta ja kiinnitystä
-
Saatavilla kahta kokoa: S ja M/ L
-
Erikseen oikean ja vasemman käden mallit
-
Myydään yksittäin
Tuotekuvaus
Active Hands Angled Aid -tarttumaotekäsineet on suunniteltu henkilöille, joilla on heikentynyt käden puristusvoima tai motorinen toimintakyky. Käsineellä voidaan tukea heikkoa tarttumaotetta tai korvata puuttuva ote. Tarttumaotekäsineen lippa tulee sormien päälle (lukuun ottamatta peukaloa) ja sormet ohjataan ja kiristetään halutun esineen ympärille lipan avulla. Käsineessä on mahdollista jättää myös etusormi vapaaksi, esim. pöytätennistä pelattaessa.
Angled Aid -tarttumaotekäsine on muotoiltu niin, että ranne ohjautuu noin 45 asteen kulmaan. Tällaisessa asennossa ranne on yleensä erilaisissa mailapeleissä ja työkaluja – kuten vasaraa – käytettäessä.
Angled Aid -tarttumaotekäsineeseen on saatavilla kaksi erilaista kiinnitysnauhaa. Kevyempi nauha on kudottu ja soveltuu käytettäväksi, kun ei tarvita kitkapintaa. Toisena vaihtoehtona on kumipäällysteinen nauha, jota käytetään esimerkiksi mailapeleissä, joissa pitää kelata samalla pyörätuolia. Kiinnitysnauha on ostettava erikseen.
Koko määritellään ranteen ympärysmitan ja käden pituuden (mitta rannepoimusta keskisormen kärkeen sormet suorina) mukaan. Kämmenmitta S-koossa on 165-175 mm ja M/ L -koossa yli 175 mm.














